Aktualności

18.11.2010 Rynek AdBlue czeka dalszy rozwój

Polski rynek AdBlue rozwija się dynamicznie już od kilku lat. Preparat, zarówno z dystrybutora jak i w postaci konfekcjonowanej można dostać na coraz większej liczbie stacji paliw, natomiast krajowi producenci substancji cały czas rozwijają swoją działalność.

Sprzedaż AdBlue w Polsce w całym 2010 roku szacowana jest na około 50 tys. ton. Według ekspertów rynek ten będzie się dalej rozwijał, dzięki wprowadzaniu na terenie Unii Europejskiej coraz ostrzejszych norm EURO dotyczących emisji szkodliwych substancji w samochodach. Póki co największymi odbiorcami AdBlue są firmy transportowe, gdyż to właśnie samochody ciężarowe, aby spełniać wymagania narzucone przez wspólnotę muszą być wyposażone w instalację SCR.

W najbliższych latach technologia ta ma być spopularyzowana również w samochodach osobowych z silnikiem diesla. Konsekwencją tego będzie niewątpliwie dalszy rozwój polskiego rynku AdBlue, większa liczba stacji na których można kupić preparat, a także większe zapotrzebowanie na płyn. Właśnie z myślą o przyszłości polskie firmy chemiczne decydują się na inwestycje z w instalacje do produkcji 32,5 proc. roztworu mocznika. Jednak sama instalacja i uruchomienie produkcji nie gwarantuje sukcesu. Sprzedaż preparatu pod nieznaną na świecie marka - mimo zachowania spełnienia najwyższych norm jakości - nie gwarantuje wysokiej sprzedaży roztworu mocznika. Aby osiągnąć sukces finansowy i zainteresować produktem stacje paliw oraz odbiorców w firmach transportowych trzeba sprzedawać preparat pod nazwą znaną w całej Europie, czyli AdBlue. Nie każdy roztwór mocznika można jednak sprzedawać pod tą nazwą. Aby móc legalnie produkować
i sprzedawać AdBlue wymagane jest uzyskanie certyfikatu nadawane go przez organizację VDA - Verband der Automobilindustrie.

Źródło: Stacja Benzynowa, 05.11.2010

« powrót
 
 
 
AdBlue to nazwa handlowa 32,5 proc. wodnego roztworu mocznika. Produkt jest stosowany w branży motoryzacyjnej, jako reduktor w celu rozłożenia w katalizatorze SCR.
INTER TRUCK zajmuje się dystrybucją AdBlue na ternie całego kraju. W ofercie firmy znajdują się również zbiorniki na AdBlue, oleje, smary.